Bolesť chrbta

Domov » Bolesť chrbta
Všetci dobre vieme, o čom je reč. Takmer každý z nás ju už niekedy zažil, mnohí z nás opakovane, pre niektorých je každodennou spoločníčkou. Prečo nás bolí chrbát a ako s touto bolesťou bojovať?
bolesť chrbta

Bolesť chrbta je jednou z najčastejších príčin návštevy u lekára prvého kontaktu a tiež jednou z najčastejších príčin dlhodobého užívania liekov proti bolesti a dlhodobej práceneschopnosti. Najčastejšie bolieva dolná časť chrbta, občas bolesť vystreľuje až do nohy a veľmi nám obmedzuje možnosť pohybu. Inokedy bolieva krčná chrbtica, bolesť vystreľuje do hlavy a spôsobuje závraty a nevoľnosť, prípadne nám tŕpnu ruky. Ale ani ostatným častiam chrbta sa bolesť nevyhýba. Bolesťou trpia mladí aj starí, ťažko fyzicky pracujúci aj celodenní vysedávači za počítačom (tí dokonca oveľa častejšie, než tí ťažko pracujúci). Dokáže nám riadne znepríjemniť život a okrem liekov proti bolesti veľmi nevieme, ako na ňu.

Príčina

Najčastejšou príčinou bolesti chrbta (vyše 85%, niektoré zdroje uvádzajú až 95%) je funkčná porucha, ktorá nie je podložená zmenami na tvrdých štruktúrach (kosti a chrupavkách) a jej príčinou je dlhodobé nevhodné zaťažovanie, ktorému sa telo – v obave o poškodenie miechy, ktorá prebieha v kanáli chrbtice - bráni svalovým spazmom, čiže stuhnutím svalu. Tento spazmus znehybní nevhodne namáhaný segment chrbtice a súčasne vyšle bolestivý signál, ktorý účelom je informovať hlavu, že v tele je problém a treba ho vyriešiť. V túto chvíľu by hlava mala dať telu pokyn: „Stáť! Je treba niečo zásadne zmeniť!“ Teda v tomto prípade pribrzdiť, upraviť zlé pohybové návyky a spevniť hlboké stabilizačné svalstvo. A nechať prirodzené regeneračné schopnosti tela pracovať na úprave. Ale my miesto toho utlmíme liekmi varovný signál, aby sme mohli ďalej namáhať ohrozenú časť chrbta. Preťažovanie pokračuje, chrbát stále vysiela bolestivé volanie o pomoc, ale my ho opakovane „vypíname“ liekmi proti bolesti. Celý pohybový systém je spojená nádoba, ktorá sa zo všetkých síl snaží využiť všetky svoje kompenzačné mechanizmy. Odľahčí preťaženú časť tým, že zaťaží inú, ešte nepoškodenú. Tým vychýli celý systém z rovnováhy a bolesť sa prenesie aj na iné časti chrbta. A my do seba sypeme len ďalšie lieky, chodíme na masáže, ktoré uvoľnia bolestivé stuhnutie svalov, ale príčinu nevyriešia. Keď už nevieme čo ďalej, opýtame sa známych, alebo presurfujeme internet. A dôjdeme k záveru, že to bude určite platnička. Zájdeme teda opäť za lekárom a sme poslaní na nejaké zobrazovacie vyšetrenie – či už rontgen alebo magnetickú rezonanciu.

Degeneratívne zmeny, vyskočená platnička,.. – čo s takým nálezom?

Z výskumov zameraných na manažment bolesti chrbta vyplynulo, že až 80% lekárov pošle pacienta s bolesťou chrbta na RTG vyšetrenie, v 70% už pri prvej návšteve. Vo väčšine prípadov tak urobia preto, aby pacienta ukľudnili, že to nie je nič vážne, alebo podložili bolesti nejakými degeneratívnymi zmenami na chrbtici. Veľmi často sú pacienti s bolesťami chrbta snímkovaní pravidelne, čo predstavuje zbytočnú radiačnú záťaž, ktorá vhhľadom na najčastejšie lokality bolesti (kríže a krk) ohrozuje reprodukčné orgány a štítnu žľazu. Možno ale ešte väčším problémom než žiarenie sú nálezy, ktoré sa na snímkach nájdu a ktoré vo väčšine prípadov nie je jednoznačne možné označiť za skutočnú príčinu ťažkostí, hoci sa to tak často deje. V štúdii na zdravých jedincoch, ktorí nikdy netrpeli bolesťami chrbta, boli totiž vo vysokom percente (v závislosti na veku) nájdené rôzne nálezy na chrbtici vrátane vyskočenej platničky (hernia disku) - až u 30% v skupine nad 60 rokov a vyklenovania platničky (buldging) u takmer 80%. Ak sa však rovnaký nález nájde u človeka s bolesťou chrbta, určí sa hneď za príčinu ťažkostí a začne sa skloňovať slovo operácia. Na celej veci je však najsmutnejšie to, že ten, kto chce za každú cenu nájsť vysvetlenie bolestí na rentgene, nie je väčšinou lekár, ale pacient sám. Je to totiž pre jeho pohodlie prijateľnejšie vysvetlenie: nemôžem za to ja a môj životný štýl, je to osud, je to choroba, s ktorou nič neurobím a preto nemusím na svojom spôsobe života nič meniť. A tiež mi to bude slúžiť ako argument (výhovorka?), aby som sa mohol vykrútiť z činnosti, ktorá mi nevyhovuje.   

Môže byť za bolesťou chrbta niečo vážnejšie?

Asi v 5 - 10% prípadov sa za bolesťou chrbta môže skrývať aj veľmi závažný, tzv. štrukturálny  problém, preto nechceme túto otázku zľahčovať a zvaliť všetko len na zlú životosprávu a nezodpovedné chovanie. Hlavne v prípadoch, keď vznikne bolesť vo vážnych súvislostiach, ako po úraze, alebo je prudká, lokalizovaná do jedného miesta, ak vznikne u ľudí vo vyššom veku, kde je riziko osteoporózy alebo vyššieho výskytu nádorových ochorení, je rozhodne na mieste jej dôkladné vyšetrenie. Bolesť chrbta môže byť aj prenesená , majúca pôvod vo vnútorných orgánoch – zrejme najčastejšia je súvislosť bolestí v krížoch s gynekologickými problémami, môže ísť aj o ochorenie obličiek napríklad pri kameňoch v močových cestách, tiež sa sem môže propagovať bolesť zo žlčníka a pankreasu, ale tiež so srdca, pľúc či iných orgánov.

Na odlíšenie funkčných bolestí chrbta od významných príčin bol vytvorený systém tzv. červených vlajočiek (red flags). Za nimi sa skrývajú príznaky, ktoré varujú pred závažnou príčinou a pri ktorých musíme byť ostražití. Príčinou bolestí môže byť totiž zlomenina stavca (pri osteoporóze aj bez predchádzajúceho úrazu), závažné neurologické ochorenia, nádory, zápalové ochorenia. Medzi varovné príznaky (red flags) patrí vek pod 20 a nad 55 rokov, predchádzajúci úraz, bolesti hrudnej chrbtice a brucha, ktoré nevieme vysvetliť, bolesť v kľude, v noci a poležiačky. Tiež bolesť, ktorá je nezávislá na pohybe, ktorá je stála alebo sa zhoršuje. Tiež celkovo zlý stav, zvýšená teplota, chudnutie,  abnormálne laboratórne nálezy (zvýšená sedimentácia, ..). Závažná je aj bolesť, ktorá vyžaruje do typických lokalít (tzv. radikulárna bolesť) spôsobená útlakom nervov vychádzajúcich z miechy. Napríklad pri náhlej bolesti v krížoch ide o bolesť vystreľujúcu do päty alebo špičky nohy, alebo o vznik poruchy zvieračov s únikom moču alebo stolice, či iné poruchy funkcie orgánov, hybnosti alebo citlivosti.    

Riešenie?

Bolesť chrbta nám chce povedať že telo má problém, ktorý treba odstrániť. Ak pominieme tie skutočne závažné štrukturálne príčiny bolestí a zameriame sa len na tých 85-90% funkčných ťažkostí,  kľúčovým miestom k zásahu je vo väčšine prípadov problém duše, mysle: nepatričný stres vyplývajúci z neriešiteľného konfliktu v osobnom, rodinnom či pracovnom živote. Ten je vždy najväčším kameňom úrazu, práve pre jeho „neriešiteľnosť“. Ďalšou príčinou je zlá životospráva, zlé pohybové návyky, enormný nedostatok fyzického pohybu a jednostranné zaťažovanie. Z toho vyplýva potreba intenzívnej starostlivosti aj o pohybový aparát. Ale nie masovým prístupom, musí byť prísne šitá na telo (a dušu) toho konkrétneho jednotlivca a musí tiež zasiahnuť významne do jeho životného štýlu a návykov. A to je často kameň úrazu. Preto držíme palce všetkým, ktorí sa odhodlajú riešiť bolesť svojho chrbta tou ťažšou cestou, ale zato s jedinou šancou na trvalé vyriešenie – teda úpravou životného štýlu a pravidelným pohybom.