Bylinky v tehotenstve

Domov » Bylinky v tehotenstve
Bylinné a rastlinné liečivá sú v tehotenstve relatívne bezpečnou pomocou na rôzne ochorenia aj ako ich prevencia. Ponúkame Vám prehľad, ktoré bylinky sú na čo vhodné a ktoré nie sú v tehotenstve vhodné vôbec.
šípky

Bylinky sa považujú v tehotenstve za liečbu voľby pre relatívnu neškodnosť. Ale nie je to vždy tak – bylinky tak ako aj farmaceutické lieky obsahujú drogy, teda účinné látky, ktoré majú účinok na rôzne orgánové systémy ľudského tela. Tento účinok môže byť rôzne intenzívny a tiež tak nežiaduce účinky.

Viacero byliniek môže v tehotenstve svojim účinkom pôsobiť nežiaduco na matku alebo plod, prípadne môžu kvalitatívne alebo kvantitatívne ovplyvňovať tvorbu mlieka, napríklad jeho chuťové vlastnosti.

Vo vzťahu k tehotenstvu môžeme bylinky rozdeliť na vhodné, vhodné s obmedzením a nevhodné. Vo všeobecnosti platí, že bylinky je potrebné užívať len v primeranom množstve a striedať jednotlivé druhy, aby nedošlo k nahromadeniu účinných látok.

Nevhodné bylinky a prírodné liečivá:

-          Alchemilka obyčajná  - nevhodná v tehotenstve aj pri dojčení (vplyv na maternicu, zastavuje tvorbu mlieka)

-          Archangelika lekárska – zvýšená opatrnosť v tehotenstve a pri dojčení

-          Borievka obyčajná  - jej silica dráždi obličky

-          Dub letný- nevhodný v tehotenstva aj pri dojčení

-          Gingko biloba – nevhodné v tehotenstve aj pri dojčení, spôsobuje krvácavé stavy

-          Hlaváčik jarný – obsahuje glykozidy, ktoré ovplyvňujú činnosť srdca a môžu sa prejaviť príznakmi otravy digitálisom.

-          Hloh - obsahuje glykozidy, ktoré ovplyvňujú funkciu srdca, znižujú tlak a zlepšujú prietok v srdcových vencovitých tepnách. V liehovom extrakte pôsobia ukľudňujúco. Niektoré zdroje popisujú jeho nevhodnosť v tehotenstve, iné ho považujú za relatívne bezpečný.   

-          Chininovník – neodporúča sa pre obsah chinínu, ktorý spôsobuje kontrakcie maternice a môže vyvolať potrat. Chinín niektoré zdroje považujú za ototoxický, teda v tehotenstve potenciálne  spôsobujúci poruchu sluchu u plodu. Chinín je obsiahnutý hlavne v toniku, v ktorom spôsobuje jeho horkú chuť.

-          Myrhovník molmolový – používanie pri ranách, infekciách, hemoroidoch, preležaninách   a zápaloch v ústach, skúma sa jeho účinok v liečbe AIDS. V tehotenstve aj pri dojčení sa jeho užívanie neodporúča.

-          Palina pravá - obsahuje jedovatý tujón a môže pôsobiť poruchy centrálneho nervového systému a epileptické kŕče

-          Petržlen záhradný- nevhodný pre zosilňovanie kontrakcií maternice, hlavne pri rizikovom tehotenstve môže vyvolať potrat alebo predčasný pôrod

-          Škorica, klinček, zázvor – tieto koreniny sú podľa niektorých zdrojov považované za nevhodné v tehotenstve pre riziko vyvolania kontrakcií a tým potratu alebo predčasného pôrodu. Majú však aj pozitívny efekt pri liečbe hlavne rannej nevoľnosti tehotných a pri dodržiavaní obmedzených dávok pri nerizikovej tehotnosti ich nie je nutné z jedálnička úplne vylúčiť.

 

Bylinky vhodné s obmedzením

(ide o rastliny, ktoré je možné používať v liečebnej dávke, ale táto by sa nemala prekročiť. ):

-          Aloe vera – vo väčších dávkach pôsobí ako silné preháňadlo

-          Aníz – pôsobí proti plynatosti, na potlačenie kŕčov čriev a podporuje vykašliavanie. Tiež zvyšuje tvorbu mlieka.

           Pije sa 2-3xdenne zápar z pol lyžičky semien na šálku vody. Účinná látka prechádza aj do mlieka a pôsobí aj na dojča. Riziko vážnych nežiaducich účinkov pri predávkovaní! 

-          Bazalka pravá – niektoré zdroje neodporúčajú užívať v tehotenstve jej silicu, prospešný je ale výluh z listov, ktorý pôsobí proti plynatosti, na podporu trávenia a vykašliavania a tiež je popísaný jej pozitívny vplyv na tvorbu mlieka

-          Brusnica pravá (list a plod)– vhodná ako podporný prostriedok pri infekcii močových ciest (Pozor! Pre vysoké riziko je nutné každú infekciu močových ciest v tehotenstve liečiť antibiotikami!). Pôsobí tiež proti hnačkám.

          Užívame macerát (výluh za studena, 12 h macerovať) krátkodobo 1 lyžicu na šálku vody  2-3x denne. Proti hnačkám sa užíva odvar: 1.5 lyžice na šálku vody 2-3x denne. 

Neodporúča sa užívať pri ochoreniach pečene, pri tvorbe močových kameňov oxalátového typu a pri nedostatku vápnika. Nesmie sa užívať dlhodobo!

-          Cesnak kuchynský – s obmedzením používajte pri dojčení, pretože negatívne ovplyvňuje chuť mlieka.

-          Chilli paprička – v tehotenstve aj pri dojčení sa odporúča obmedziť jej príjem

-          Klinček voňavý - má výrazné dezinfekčné a miestne znecitlivujúce účinky. Je možné ho použiť pri bolesti zubu (zápale koreňa) alebo na výplach hnisavých rán (vo forme lieho-vodného roztoku).  V tehotenstve je potrebné obmedzené užívanie, popisuje sa aj jeho schopnosť vyvolávať kontrakcie.

-          Kostihoj lekársky – používa sa na ťažko sa hojace rany, pomliaždeniny, hemoroidy, je vhodný na zlepšenie hojenia natrhnutej hrádze. V náleve sa používa na liečbu vredovej choroby žalúdka. Je možné ho použiť aj ako kloktadlo pri zápaloch a rankách v ústach a hrdle.

           Užíva sa zápar 1 lyžička drogy na šálku vody 2x denne. Rovnaká koncentrácia sa užíva aj na kloktania a obklady. Jeho vnútorné použitie niektoré zdroje v tehotenstve neodporúčajú.

-          Ľanové semienko – vhodné pri zápche, zápalových ochoreniach žalúdka a čriev a na podporu tvorby mlieka (semienka 5 min povariť, piť odvar). Nemá sa prekročiť dávka 2 lyžíc drvených semien denne, pretože pri drvení sa uvoľňuje kyanovodík.

Levanduľa- pôsobí ukľudňujúco, proti nespavosti a migréne, mierne znižuje tlak a zlepšuje trávenie, v predpísanom dávkovaní nemá nežiaduce účinky.        Zápar z kvetu sa pripravuje z 1 lyžičky drogy na šálku vody, pije sa 2x denne.

-          Ľubovník bodkovaný –Má sťahujúce a protizápalové účinky, pridanie silného odvaru do kúpeľa zlepšenie hojenie rán, napríklad natrhnutia hrádze pri pôrode.  Niektoré zdroje neodporúčajú jeho vnútorné užívanie počas tehotenstva.

-          Materina dúška- používa sa pri bolestiach hlavy, nespavosti, závratoch, tiež pri tráviacich ťažkostiach spojených s plynatosťou. Pri výplachoch úst a hrdla pôsobí dezinfekčne, celkové kúpele sa užívajú na povzbudenie.

           Užíva sa zápar z 1-2 lyžičiek na šálku vody 2-3x denne. Na kloktanie sa používajú koncentrovanejšie zápary (2.5 lyžice na 2 poháre vody). V tehotenstve užívať obmedzene.

-          Mäta pieporná – používa sa najmä pri tráviacich ťažkostiach, tiež ako utišujúci a dezinfekčný prostriedok, pri bolestiach žalúdka, hnačkách. Lokálne dezinfekčne pôsobí aj na koži a slizniciach, potláča bolesť dráždením chladových receptorov.

          Užíva sa zápar z 1 kávovej lyžičky na šálku vody. Pije sa 3x denne pred hlavným jedlom. Niektoré zdroje ju považujú za nevhodnú v tehotenstve.

-          Muškátový oriešok – je lepšie sa mu vyhnúť, prípadne používať veľmi opatrne

-          Myšochvost (rebríček) obyčajný – vhodný na podporu trávenia, podporuje chuť do jedla. Udáva sa jeho efekt v liečbe astmy. Vonkajšie použitie je vhodné na zápaly v ústach a na koži.  Neodporúča sa prekračovať liečebné dávky ani dlhšie neprerušované užívanie.

          Užíva sa zápar z 1 lyžičky kvetov alebo 2 lyžičiek vňate na šálku vody, 1-3x denne. Na oplachy a kloktanie sa používa dvojnásobná koncentrácia.

-          Pamajorán (oregano): pôsobí protikŕčovo, antidepresívne, zlepšuje trávenie a náladu. Má dezinfekčné účinky na tráviaci trakt.

          Užíva sa 1 kávová lyžička na šálku vody 1-2x denne. Neprekračujte odporučené dávky, pri predávkovaní čistej silice môže dôjsť k rozpadu červených krviniek.

-          Paprika ročná – nevhodná hlavne vo forme extraktov a vo väčšom množstve pre obsah kapsaceínu, ktorý môže vyvolať až príznaky podobné otrave atropínom

-          Podbeľ lekársky – na zápaly horných dýchacích ciest a zlepšenie odkašliavania, zvlášť pri obtiažnom vykašliavaní hustých hlienov. Droga obsahuje zinok. V čerstvom stave obsahuje látky, ktoré môžu poškodzovať pečeň. Preto je potrebné opatrné dávkovanie.

          Užíva sa 1 lyžička kvetu na šálku vody 2x denne (efekt proti kŕčom čriev), zápar z listov sa pripraví z 1 lyžičky na šálku vody, pije sa 3x denne (efekt na odkašlanie). 

-          Prvosienka jarná - na zápaly horných dýchacích ciest a zlepšenie odkašliavania -  používať len obmedzene

-          Rebarbora – koreň svojimi horkými substanciami podporuje chuť do jedla, zlepšuje trávenie a zabraňuje nadmernej tvorbe žalúdočných kyselín, preto sa osvedčuje pri pálení záhy. Nižšie dávky potláčajú hnačku, vyššie naopak pôsobia preháňavo. Konzumácia sfarbuje moč do oranžovohneda. Účinné látky prechádzajú do mlieka.

          Užívanie: Na zlepšenie trávenia a funkciu žalúdka sa odporúča 0.1 – 0.3g koreňa na dávku, ako preháňadlo 1g na dávku. Podáva sa vo forme prášku alebo odvaru. Ako preháňadlo sa užíva ½ kávovej lyžičky, účinok sa dostavuje za 6-10 hodín.  V liečebných dávkach nemá nežiaduce účinky, pre obsah šťavelanu sa nemá podávať malým deťom. Pri predávkovaní je riziko tvorby močových kameňov – najčastejšie pri konzumácii rebarborovej stopky napr. v kompóte.

-          Rozmarín lekársky – v tehotenstve je lepšie sa mu vyhnúť, pretože aj malé prekročenie účinnej dávky môže byť nebezpečné. Vyššie dávky dráždia močové a tráviace orgány a môžu spôsobovať nepríjemné zápaly.

-          Šalvia lekárska vňať – uvoľňuje kŕče v tráviacom trakte, potláča rast baktérií, výrazný efekt má pri hnačkách s kŕčmi a nechutenstvom. Pri zápaloch slizníc s krvácaním má účinok na drobné cievky v pomáha zastaviť krvácanie. Tlmivo pôsobí aj na tvorbu mlieka. Užíva sa ako pomocný liek pri cukrovke. Pri vonkajšom použití má efekt pri zápaloch v ústach a hrdle, zápary sú účinnejšie ako odvary, najúčinnejšie sú alkoholové výluhy, ktoré obsahujú najviac silice. V nej však obsahujú aj najviac jedovatého tujónu, takže pri predávkovaní liehového výťažku môže dôjsť k vyvolaniu epileptických kŕčov. Zápar sa nepovažuje za rizikový, aj keď niektoré zdroje uvádzajú vplyv na tonus maternice s možnosťou vyvolania potratu alebo predčasného pôrodu.

          Na zápar sa užíva 1 kávová lyžička na šálku vody, pije sa 1-2x denne. Na kloktanie sa užíva koncentrácia 1 lyžica drogy na šálku, 1-2 lyžice záparu 2-4x denne. Na výplachy úst a kloktanie ja najúčinnejší  5% liehový extrakt, ktorý sa ale v tehotenstve neodporúča.

-          Škorica – používať v obmedzenom množstve, pri rizikovom tehotenstve sa odporúča ju neužívať  pre vplyv na maternicu – môže vyvolávať kontrakcie

-          Tymián (Dúška tymiánová) –má antibakteriálne účinky, a to buď v priamom kontakte (výplach úst, kloktanie) alebo pri vnútornom použití. Je vhodný pri kašli, na uvoľnenie  hlienov, pri nadúvaní, tráviacich ťažkostiach a hnačkách. Používa sa tiež pri nechutenstve a ako pomocná látka pri parazitárnych infekciách, tiež ako kúpeľ  najmä pre oslabené deti  (200g drogy na pol vane). 

          Užíva sa odvar z 1 lyžičky drogy na 1 šálku vody 2-3x denne. Neprekračovať dávky, používať v obmedzenom množstve.

Bylinky vhodné v tehotenstve:

-          Baza čierna  (kvet) - pri ochoreniach dýchacích ciest a pri horúčke, podporuje tvorbu mlieka, nálev sa dá použiť pri angíne na kloktanie. Potláča tiež bolesť pri migréne a zápale trojklaného nervu.

          Užíva sa až 5x denne zápar z 2 lyžičiek kvetu na šálku vody.

-          Breza biela  (list) – má mierne močopudné účinky bez rizika poškodenia obličiek, je vhodná aj pri tvorbe močových kameňov a zadržiavaní soli a vody. Pri vonkajšom použití má pozitívny vplyv na mierne ekzémy.

          Užíva sa 2-3x denne 1 lyžica listov na šálku vody

-          Čakanka koreň (cigorka) – pôsobí priaznivo na funkciu pečene a tvorbu žlče, zlepšuje trávenie. Pôsobí tiež proti častému nočnému budeniu. Vonkajšie použitie je možné pri ekzémoch, vyrážkach a vredoch.

          Užíva sa odvar z 1 kávovej lyžičky koreňa na šálku vody 2-3x denne alebo zápar z 1.5 mletého koreňa na 2 poháre vody, užíva sa ½ pohára 2-3x denne pred jedlom.

-          Čučoriedka list – má vysoký obsah trieslovín a pôsobí protizápalovo. Je možné ju použiť na klokatanie alebo obklady, prípadne pri črevných zápaloch. Tiež sa používa ako pomocný liek pri cukrovke.

         Užíva sa zápar z listov 2-3x denne 1g na šálku vody.

-          Čučoriedka plod – má podobné účinky ako list, je výborným prostriedkom proti hnačke (aj u detí), tiež pri zápale v ústach a hrdle. Obsahuje protibakteriálne látky proti E. coli a niektorým stafylokokom. Používajú sa tiež pri liečbe šerosleposti a proti parazitárnym infekciám (mrle, škrkavky). 

         Pri hnačkách detí sa užíva studený macerát zo 7-10g drogy, na odvar sa používa jednotlivá dávka 10g plodov.

-          Divozel veľkokvetý – používa sa na tlmenie dráždivého kašľa, tiež pri chrapote a astme.

        Užíva sa zápar z 3g drogy 2-3x denne.

-          Echinacea koreň – tinktúra sa používa v začiatkoch infekčných ochorení na posilnenie imunity, nálev sa používa na kúpele nôh pre jeho protiplesňový efekt.

-          Echinacea kvet – na podporu imunity v začiatku infekčného ochorenia. Používa sa prevažne v čajových zmesiach 2-3x denne.

-          Fenikel plod – pôsobí proti nadúvaniu, kŕčom čreva, uľahčuje vykašliavanie a podporuje tvorbu mlieka. Pri vonkajšom použití sa silica vstrebáva do kože a ničí svrab.

         Užíva sa ako zápar z ½ lyžičky semien na šálku vody, 2-3x denne.

-          Ibiš lekársky (proskurník) – koreň – patrí medzi slizovité drogy, tým pôsobí na sliznice dýchacích ciest a tráviaceho traktu, uľahčuje vykašlavanie a ukľudňuje podráždený žalúdok a črevá. Napučaním v čreve pôsobí proti zápche.

         Užíva sa ako zápar z 3g drogy (2 kávové lyžičky) v jednej dávke, 2-3x denne, alebo výluh za studena ¼ pohárika 3x denne.

-          Kôpor voňavý – zlepšuje trávenie, zvyšuje chuť k jedlu, je vhodný pri črevných kolikách, proti nadúvaniu, zvyšuje tvorbu materského mlieka. Prechodom do mlieka reguluje aj trávenie dojčiat. Jeho účinky sú podobné anízu a feniklu.

            Užíva sa v čerstvom stave ako súčasť jedla, alebo je možné pripraviť zápar z 2g na šálku vody 3x denne. 

-          Lipa – kvet – pôsobí protizápalovo, pri chorobách z prechladnutia znižuje teplotu, zlepšuje trávenie.

          Užíva sa 1 kávová lyžička drogy na šálku vody 3-5x denne.

-          Medovka lekárska – používa sa pri nervových problémoch, vyčerpaní, nespavosti, pri psychicky podmienenom búšení srdca, tiež proti kŕčom a plynatosti v tráviacom trakte.

           Užíva sa zápar z listov 1 lyžička na šálku vody, 2-3x denne.            

-          Nechtík lekársky – používa sa na zle sa hojace rany, preležaniny, odreniny, v tehotenstve tiež na ragády prsníkov.

          Užíva sa 1 kávová lyžička na šálku vody každé 3 hodiny, na omývanie a výplachy 2 polievkové lyžice na 1 liter záparu. Na kloktanie zápar z pol lyžice na pohár vody.

-          Púpava –vhodná pri zlom trávení spojenom so zápchou, podporuje tvorbu žlče a vylučovanie moču a stolica. Je pomocným prostriedkom v liečbe cukrovky.

          Užíva sa odvar z koreňa 1 pol. lyžica na šálku vody. Je úplne netoxická, mladá jarné listy sa konzumujú aj vo forme šalátu. 

-          Repík lekársky – používa sa pri žalúdočných a žlčníkových ochoreniach, obmedzuje ukladanie tukov v pečeni a má aj protiparazitárne účinky. Vonkajšia aplikácia má protizápalový účinok napr. na hnisavé vyrážky a zapálené hemoroidy.

          Užíva sa zápar alebo odvar z 1 kávovej lyžičky na pohár vody, pije sa 2-3x denne. Na vonkajšie použitie sa aplikuje odvar z 30-50g drogy na na 500ml voda, krátko sa povarí a nechá 15 min postáť.

-          Rumanček pravý – pôsobí protizápalovo pri ochoreniach dýchacích ciest, tráviaceho traktu, ale aj kože, tiež pri rôznych formách podráždenia (chemických, fyzikálnych) kože aj slizníc. Užíva sa aj ako kloktadlo, tiež pri dlhodobých hnačkách a infekciách močových ciest. Pôsobí aj na zápaly očných spojiviek a rodidiel, tiež ako protialergický liek v celkovom aj lokálnom použití – pri astme, alergických kožných reakciách, v spreji na alergickú nádchu.

          Užíva sa ako zápar z 1 lyžičky kvetu na šálku vody, užíva sa viackrát denne. Dojčatám sa pridáva do mlieka 1 lyžička záparu. Na kloktanie a výplachy sa pripravuje zápar z 3g drogy na 100ml vody, na kúpele 3 polievkové lyžice na 5 litrov vody. Rumančekový olej sa v tehotenstve nepovažuje za vhodný.

-          Šípky plod – obsahuje vitamíny C, B2, B6, provitamín A a vitamín K. Má močopudné a potopudné účinky, sú antibakteriálne. Je veľmi dobrým zdrojom vitamínu C a vďaka sprevádzajúcim látkam je tu jeho účinnosť niekoľkonásobne väčšia než syntetických vitamínových preparátoch. Preto sú šípky veľmi cenným doplnkom výživy pre tehotné a dojčiace ženy. Užívajú sa pri poruchách metabolizmu, pri pečeňových chorobách a zvýšenej hladine cholesterolu.

          Užíva sa zápar z 1 lyžičky plodu na šálku vody 3-4x denne, bez obáv sa dajú použiť aj vyššie koncentrácie (10-15g drogy na 200ml) v dávke ¼-1/2 pohára 2-4x denne. Ak chceme zachovať čo najviac vitamínu C, musíme rozdrvené plody macerovať v studenej vode asi 1h, potom krátko povariť v antikoróznej prikrytej nádobe a nechať 15 min postáť.  Kým vysoké dávky syntetického vitamínu C môže vyvolať nežiaduce účinky (podráždenie tráviaceho traktu, nechutenstvo, hnačky a sklon k tvorbe močových kameňov), pri užívaní veľkého množstva šípok toto nehrozí a je vhodné ich užívať dlhodobo aj preventívne ako súčasť nápojov a stravy.

Skorocel – používa sa pri infekcii dýchacích ciest, proti kašľu, má protizápalový účinok v dýchacích cestách, tráviacom trakte aj na koži, vhodné je použitie na rany. Používa sa aj pri vredovej chorobe žalúdka a pri zápalových črevných ochoreniach. Prefiltrovaný odvar sa dá použiť aj na zápal spojiviek.

          Na zápar sa užíva 1 kávová lyžička listov na šálku vody, často sa odporúča odvar z 1-1.5 lyžice na 2 poháre vody – užíva sa ½ pohára 2-4x denne.    

-          Valeriána – pri nervozite, nespavosti, prepracovaní, srdcových a tráviacich príznakoch (napr. búšenie srdca, psychogénne hnačky a kŕče) psychickej príčiny, na celkové upokojenie. Tlmivý účinok nezhoršuje koordináciu ani pozornosť, ale skôr napomáha duševnej činnosti. Pomáha aj pri niektorých typoch bolesti hlavy a pri závratoch.

          Na prípravu záparu sa používa 1 kávová lyžička na šálku vody, pijú sa 2-3 šálky denne. Účinný je aj studený macerát z 1 lyžičky drogy. Tinktúra (liehový extrakt) sa užíva 3x denne 30-60 kvapiek – táto forma sa však v tehotenstve neodporúča.

-          Žihľava- využívame ju pri opuchoch, zápalových ochoreniach močových ciest, podporuje tvorbu materského mlieka. Listy obsahujú chlorofyl, ktorý zlepšuje funkciu orgánov. Vzhľadom na obsah minerálnych látok a vitamínov je vhodným doplnkom stravy u ľudí s jednostrannou diétou a pri dlhodobých ochoreniach, tiež u detí v jarnom období a pri anémii (chudokrvnosti). Odporúča sa aj preventívne u zdravých ľudí. Korene majú menšie uplatnenie – svoje využitie nachádzajú pri hnačkových ochoreniach a v znížených dávkach pri zväčšenej prostate. Vonkajšie použitie je vhodné pri vypadávajúcich vlasoch a zvýšenej tvorbe kožného mazu. Priamy kontakt s rastlinou (šľahanie pŕhlivou časťou) sa aplikuje lokálne na boľavé časti tela hlavne pri bolestiach svalov a kĺbov, pri ktorých je veľmi účinný, hoci nie príliš obľúbený.

           Odvar pripravíme z 1 kávovej lyžičky listov na šálku vody, pije sa 3x denne. Je možné použiť aj vyššiu dávku, napr. 20g na 2 poháre vody, užíva sa 3x ½ pohára denne. Z koreňa sa pripravuje odvar (1/2 lyžice vody na pohár vody), ktorý je vhodný na kloktanie. Na vonkajšie použitie je vhodný 5% odvar z listov alebo vňate. Na seboroickú dermatitídu vo vlasoch je vhodný alkoholový extrakt z listov (v pomere 1:5), ktorý sa vtiera na postihnuté miesto. Na rôzne typy vypadávania vlasov sa používa odvar (100g listov na ½ litra vody a pol litra slabého octu, pol hodiny sa mierne varí), ktorý sa používa na každodenné umývanie hlavy.