Voda liečiteľka - úvod

DomovM&B ZDRAVOTNÉ CENTRUMPoradňa a články » Voda liečiteľka - úvod
Voda liečiteľka - úvod
Voda má obrovskú liečivú silu, či už sa používa na pitie, alebo na kúpele. Je obrovská škoda, že ľudia na tento zázračný liek tak často zabúdajú.

Voda liečiteľka - úvod

 

Voda ako nositeľka života

Niet pochýb o tom, že voda a zdravie idú spolu ruka v rukáve. Že človek nemôže žiť bez vody je známy fakt, človek už po niekoľkých dňoch bez vody umiera od smädu. Príroda živočíchom nadelila pud – pocit smädu, ktorý ich riadi vždy, keď ich telo má tejto vzácnej tekutiny nedostatok. Ľudské zmysly však postupne otupujú alebo sú potláčané racionálnym rozumovým zdôvodnením. Smädný človek si nájde spôsob, prečo sa teraz napiť nemôže (nemá čas, nemá vodu po ruke, nemôže príliš často chodiť na záchod,..), a pocit smädu ako varovný signál sa vytráca. Vodu nahrádzame sladkými nápojmi , kávou, čajom, mliekom, alkoholom, ktoré telo zaťažia náložou cukru a iných chemickým látok, ktoré metabolizmus ďalej zaťažujú. Výsledkom toho je, že telo trpí nedostatkom vody, ktorá je médiom všetkých jeho pochodov. Nedokáže vylučovať splodiny metabolizmu a toxíny, okysľuje sa, tekutiny sa zahusťujú, dochádza k vyzrážaniu ich pevných súčastí a tvorbe kameňov. Zahustenie krvi vedie k zhoršenému prekrveniu orgánov a tým k zhoršeniu ich funkcie, k prvotnému poklesu a – pri dlhodobej dehydratácii – k neskoršiemu vzostupu krvného tlaku.

                Sú rôzne odborné, poloodborné  až diletantské práce, ktoré hovoria o vplyve vody na ľudský organizmus. Podľa niektorých je nedostatok vody príčinou takmer všetkých ochorení, vrátane nádorových a preto sa všetky ochorenia dajú liečiť rôzne veľkým príjmom vody. Iné sú vo vyjadrení umiernenejšie, ale všetky sa zhodujú v tom, že voda je jedným zo základných elementov zdravia a jej obrovskou prednosťou je jej dostupnosť. Z historických skúseností voda najlepšie funguje v komplexe ostatných základných elementov života a zdravia, ktorými sú vzduch, kvalitná strava, slnko, fyzická aktivita, dostatok spánku a psychická rovnováha. V tejto dobrej spoločnosti môžeme považovať vodu za zázrak.

 

Voda ako pohladenie na bolesť

Voda má liečivé účinky nielen pri vnútornom, ale aj pri vonkajšom použití. Rehabilitácia a balneológia (kúpeľná medicína) používajú prepracované vodoliečebné systémy. Medicínska vodoliečba má korene v v oblasti českého Jeseníka, kde ju začal v 19. storočí praktikovať Vincenz Priessnitz. Tento muž bez vzdelania vyskúšal liečivú silu vody najprv na sebe, potom začal liečiť ľudí vo svojom okolí a neskôr vodoliečebné systémy prepracoval natoľko, že mohol vo svojej dedine Gräfenberg založiť prvý vodoliečebný ústav a jeho úspechy sa rozšírili do celého sveta.  Na liečbu požíval studenú pramenitú vodu s teplotou 5-8°C, ktorú aplikoval vo forme zábalov,  strekov, kúpeľov a tiež ako liečivý nápoj, túto kúru doplnil o prechádzky do prírody, jednoduchú stravu, dostatok spánku a fyzickú prácu a týmto prístupom prekonal v úspešnosti liečby chronických ochorení vtedajších lekárov, ranhojičov a mastičkárov.

Pod tlakom moderných farmák liečivé účinky vody upadajú do zabudnutia, ale vy nezabúdajte – voda (hlavne v sprievode ostatných menovaných elementov) môže byť liek na všetky choroby (najlepšia je však ako prevencia). Preto pite denne aspoň 2 litre, sprchujte sa denne v studenej vode pre posilnenie imunity a kto má záujem ísť so samovodoliečbou ďalej, viac sa dozvie na týchto stránkach v pokračovaní o liečivej sile vody.